Relaks na parkiecie

Taniec może być sposobem na miłe spędzenie czasu. A także na zachowanie młodości na długie lata


Programy telewizyjne niezwykle w ostatnich latach spopularyzowały taniec. Powstają szkoły tańca, w których można uczyć się kroków do angielskiego walca lub skakać w rytm hip-hopu. Ciało poddaje się muzyce i kołysze się wjej rytmie. Nie ma znaczenia, czy tańczy się w parach, stojąc blisko siebie na parkiecie, czy porusza się w rytmie disco. Rytm wyznacza sposób stawiania nóg, poruszania się bioder. Czasami towarzyszy mu zmysłowy, lekki dotyk, czasami partnerzy stoją daleko od siebie.

Taniec towarzyszy ludziom od wieków. Jest jedną z najstarszych sztuk pięknych. Był obecny we wszystkich epokach i kulturach. Od tysięcy lat ludzie przekazywali swe opowieści w formie tańca. Wojownicy tańczyli, żeby wzbudzić w sobie odwagę przed walką. Najprostszy podział, jakiego można dokonać, to wyodrębnienie trzech odmiennych sfer działalności ludzkiej, w których się rozwinął: religia, rozrywka i sztuka. Może być także formą terapii (chore-oterapia), a dla niektórych ludzi jest po prostu pracą. Elementy tańca występuj ą też w niektórych dyscyplinach sportu: łyżwiarstwie figurowym czy gimnastyce artystycznej.

- Dla mnie taniec to życie - mówi bydgoszczanka Ewa Biernacka, która często chodzi potańczyć. - Zamykam oczy i już jestem w innym świecie. Odnoszę czasami wrażenie, że muzyka mnie prowadzi. Nie wiem, gdzie mnie zaprowadzi, ale podążam za jej rytmem. A poza tym, jest doskonałą formą gimnastyki. Wyszczupla talię, uda i pośladki. Wzmacnia stawy i rozciąga prawie wszystkie mięśnie. Po godzinie spędzonej na parkiecie czuję, jakbym ćwiczyła w siłowni. To miłe uczucie - dodaje.

- Dla mnie taniec to pasja i miłość - wtóruje właścicielka Szkoły Tańca Grażyna Potocka i zarazem nauczyciel. -Do dzisiaj robię bez problemu szpagat, chociaż jestem już babcią. Myślę, że taniec zatrzymał mi młodość. Nie mam żadnej kontuzji, nie potrzebuję innych atrakcji. Wystarczy, że codziennie jestem na parkiecie - przyznaje.

Najlepiej rozpocząć naukę tańca w jak najmłodszym wieku. Już zajęcia z rytmiki w przedszkolu pozwalają na coraz lepsze poczucie rytmu muzycznego. Rytm wywoływany muzyką inspiruje bowiem ćwiczących do samodzielnego rozwiązywania zadań ruchowych, a jednocześnie pozwala nauczycielowi na równoczesne demonstrowanie i objaśnianie ćwiczeń. Do początku XX w. ćwiczenia gimnastyczne wykonywano bez muzyki. Dziś wiadomo, że ćwiczenia gimnastyczno-taneczne wykonywane z muzyką mają ogromne znaczenie: muzyka m.in. ułatwia zapamiętywanie treści ćwiczeń i dyktuje tempo poruszania się. Pobudza także emocjonalnie, stwarza nastrój, pod wpływem którego zmniejsza się znużenie, a wzrasta chęć do ćwiczeń, wywołuje dobre samopoczucie i radość. Wedle powiedzenia „muzyka łagodzi obyczaje", zajęcia z wykorzystaniem muzyki zmniejszają napięcie, stres i poziom agresji wśród dzieci i młodzieży.

Nie sposób przy tym pominąć aerobiku. Powstał dzięki badaniom lekarza astronauty Kennetha Coopera jako ruchowo-wytrzymałościowy trening, przeznaczony dla osób z chorobami układu krążenia W aerobiku rozróżniamy zajęcia ukierunkowane na rozwój wydolności fizjologicznej ustroju (zajęcia aerobowe - step, aerobik i jego odmiany, aqua aerobik) oraz zajęcia ukierunkowane na kształtowanie siły i wytrzymałości mięśni (TBC, ABT, aqua toning). Tysiące kobiet uczestniczy w zajęciach z aerobiku - po to, by mieć świetną sylwetkę, pozbyć się tłuszczu, czy po prostu by się więcej poruszać i porządnie zmęczyć. ©

DOROTA KOWALEWSKA


[Rozmiar: 22440 bajtów]

Nauka podstawowych kroków tanga, rumby, czy rock'n' rolla - tak jak w szkole tańca Grażyny Potockiej - to sama przyjemność