tlo
pasek
top

Aktualności:

- podane terminy zajęć do indywidualnego wyboru
- uczestnicy sami ustalają terminy zajęć
- indywidualne lekcje tańca również dla par ślubnych
- wszystkich chętnych chcących trenować w Klubie Tańca Sportowego "Napoleon" zapraszamy do naszej szkoły tańca.

Salsa

Czym jest Salsa? Dlaczego zyskuje coraz większą popularność?

Jest wiele czynników które sprawiają, że grupa entuzjastów salsy wciąż rośnie. Na pewno istotnym faktem jest to, że salsa żyje - tj. wciąż jest tworzona i nie ma w niej określonych zasad. Przy tej muzyce świetnie bawią się wszystkie pokolenia. Salsa nie jest trudnym tańcem - bardzo szybko, już po pierwszych kilku lekcjach można zacząć się nią świetnie bawić na parkiecie. Aby przetańczyć całą noc wcale nie potrzebujemy znajomości wielu figur, nie o to tu chodzi, esencją tego tańca jest zabawa rytmem i gra z partnerką. To, że łatwo jest rozpocząć przygodę z salsą nie oznacza tego, że szybko się ona kończy. Temat jest bardzo rozbudowany, można poznać ogromną ilość różnych stylów salsy, można tańczyć przez wiele lat tylko dla siebie lub wybrać karierę i spróbować swoich sił na scenie. Warto tu zaznaczyć, iż w salsie bliższy jest popis niż współzawodnictwo, dlatego turnieje salsy należą do rzadkości, w przeciwieństwie do różnorodnych (notabene bardzo widowiskowych) pokazów.

Salsa jest dynamicznie rozwijającym się nurtem. Korzenie tego stylu sięgają bardzo wielu kultur. Różnorodność muzyki i stylów tańca pozwala każdemu znaleźć coś, w czym czuje się dobrze. Dzięki temu, iż jest to taniec improwizowany, każdy ma szansę opowiedzieć w nim inną historię i wyrazić własne emocje. W salsie jest bardzo mało zasad, a podstawową z nich jest dobra zabawa. Na czym więc polega salsa? Kroki podstawowe salsy opierają się na schemacie szybki - szybki - wolny, czyli 3 kroki tańczone do 4 uderzeń w muzyce. Trzeba tu zauważyć ogromną różnorodność stylów salsy - poszczególne sposoby jej tańczenia różnią się bardzo, zarówno w kwestii interpretacji rytmu muzyki, jak i w charakterze tańca, a nawet zasadami prowadzenia partnerki w parze i krokiem podstawowym. Ciało porusza się w miękki i naturalny sposób. Kiedy tańczymy w parze, poprzez ruch bioder i całego ciała staramy się zaprezentować partnerowi, kusić go, popisać się przed nim, zarówno swoim tańcem jak i pięknem swego ciała. W tym tańcu mężczyzna może poczuć się naprawdę mężczyzną i kobieta kobietą; w dzisiejszych czasach często tego brakuje. Salsa jest to taniec o wielu twarzach.

Słowo salsa oznacza ostry sos - mieszają się w niej wpływy z wielu zakątków świata, jak również wpływy wielu różnych tańców. Jest "ostra" ponieważ muzyka ma pulsujący i porywający do tańca rytm wygrywany przez wiele instrumentów. Na koncertach muzyki latynoskiej skandowano "salsa" aby zachęcić muzyków do "zaostrzenia" tempa i "podgrzania" atmosfery (spice it up!).

Salsa należy do grupy tańców karaibskich, gdzie taniec jest ważnym składnikiem kultury. Wiele tańców latynoskich jest kojarzonych z Kubą. Dzieje się tak ze względu na to, że w czasach gdy tańce te formowały się (od XVII w.), Kuba była centrum kulturalnym latynoskiej kultury oraz najlepiej prosperującą Hiszpańską kolonią. Na tym terytorium miały szansę zmieszać się kultury wielu narodów.

Gdy salsa zaczynała się formować znaczący wpływ miały takie tańce jak danzon, rumba i son. Danzon (Contra-Danze: Country Dance) pochodzenia angielsko-francuskiego został przywieziony na Kubę przez Francuzów z Haiti, rumba i inne rytmy afrykańskie przybyły na Kubę wraz z niewolnikami, son ma swoje korzenie przede wszystkim w Hiszpanii (która jak wiadomo skolonizowała Kubę). Gdy przyszła na tę wyspę okupacj przez Stany Zjednoczone do salsy dołączył swing, jazz, hustle. Od tamtej pory losy salsy toczą się już głównie na terytorium USA, głównie w Nowym Jorku. Ogromny wpływ na rozwój tego tańca i muzyki zawdzięczamy puertorykańskim artystom. Obecnie do muzyki jak i do tańca napływają nowinki wnoszone przez młodych entuzjastów, to jest: hip-hop, reagge, disco, brake dance itp.

 

Co sprawia, że moda na salsę cały czas rośnie? Salsa jest ciekawą alternatywą dla dyskotek i klubów, które wszyscy znamy. Taniec i muzyka obecnie popularna wśród młodzieży (np. disco, trance, hip-hop i inne) to przede wszystkim utwory tańczone solo, salsę natomiast nie tylko tańczymy w parze, ale przychodząc na imprezy wchodzimy w środowisko "salseros". Subkultura ta promuje tolerancję (poprzez wielokulturowość i różnorodność salsy), optymistyczne spojrzenia na świat i świetną zabawę, do której nie potrzeba dodatkowych "dopalaczy" w postaci alkoholu czy innych szkodliwych używek. Uwaga! Salsa sama w sobie jest środkiem wysoce uzależniającym - szybko też zauważycie jej pozytywny wpływ na zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne, dlatego polecam ją wszystkim!

baner